Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • Product Details
  • Company Profile
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It provides a 100% pin-compatible replacement for traditional quartz oscillators, delivering excellent total frequency stability of up to 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V) and features high shock resistance (up to 60,000 g) and vibration resistance (>70g). The device includes a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), the MST 8011 is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Applications:
  • DVRs
  • IP HD Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Devices
Product Attributes:
  • Brand: MST Microelectronics
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications:
ParameterSymbolMinTypicalMaxUnitConditions
General Characteristics
Output Frequency RangeF1-156.25MHzAny frequency to 1Hz precision
Operating Temperature RangeT_use-20-70Commercial Grade
Operating Temperature RangeT_use-40-85Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-40-105Extended Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-55-125Automotive Grade
Power Supply
Power VoltageVDD_1.81.621.81.98V-
Power VoltageVDD_3.32.973.33.63V-
Power Voltage RangeVDD_XX2.25-3.63V-
Power Voltage RangeVDD_YY1.62-3.63V-
Current ConsumptionIdd-4.2-mANo Load, F=20MHz, VDD=1.8V
Current ConsumptionIdd-4.5-mANo Load, F=20MHz, VDD=2.5V
Current ConsumptionIdd-4.9-mANo Load, F=20MHz, VDD=2.8V to 3.3V
OE Disabled CurrentI_OD-4.5-mAVDD=1.8V, OE=GND, High-Z
OE Disabled CurrentI_OD-4.8-mAVDD=2.5V to 3.3V, OE=GND, High-Z
Standby CurrentI_std-0.6-AST=GND, VDD=1.8V, Weak Pull-down
Standby CurrentI_std-0.8-AST=GND, VDD=2.5V, Weak Pull-down
Standby CurrentI_std-1.5-AST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Weak Pull-down
Output Characteristics
Duty CycleDC455055%Full voltage range
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL = 2mA (VDD_1.8)
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL = 3mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL = 4mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL = -2mA (VDD_1.8)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL = -3mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL = -4mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise/Fall TimeTr, Tf-1.7-nsVDD = 2.5V to 3.3V, 20% to 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf-1.9-nsVDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf-2.2-nsVDD = 1.8V, 20% to 80%
Timing Characteristics
Startup TimeT_start-5.0-msFrom VDD reach min rated value
Enable/Disable TimeT_oe-100-nsOther Frequencies
Enable/Disable TimeT_oe-130-nsF=180MHz
Resume TimeT_resume-5.0-msFrom ST pin >50% threshold
RMS Period JitterT_jitt-2.2-psF=75MHz, VDD=2.5V to 3.3V
RMS Period JitterT_jitt-2.8-psF=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-Peak Period JitterT_pk-23.3-psF=75MHz, VDD=2.5V to 3.3V
Peak-to-Peak Period JitterT_pk-28.5-psF=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random JitterT_phj-0.5-psF=75MHz, BW=900kHz to 7.5MHz
RMS Random JitterT_phj-1.32psF=75MHz, BW=12kHz to 20MHz